Real Madrid, pas greșit, pe teren propriu, fără Sergio Ramos și Karim Benzema! Gafa uriașă a portarului Thibaut Courtois a decis rezultatul partidei | VIDEO

November 28, 2020, Valdebebas, MADRID, SPAIN: Luis Rioja of Alaves and Lucas Vazquez of Real Madrid in action during the spanish league, La Liga Santander, football match played between Real Madrid and Deportivo Alaves at Alfredo Di Stefano stadium on november 28, 2020, in Valdebebas, Madrid, Spain,Image: 572064629, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Real Madrid merge din rău în mai rău. Trupa lui Zinedine Zidane a pierdut duelul cu Alaves de pe teren propriu și nu a mai câștigat de o lună în campionat. Thibaut Courtois a gafat incredibil, după modelul Rică Răducanu, iar oaspeții s-au impus cu 2-1.

Real Madrid își găsește greu ritmul fără Sergio Ramos și Karim Benzema și a pierdut confruntarea cu Alaves. Trupa lui Zinedine Zidane nu a mai câștigat în campionat de trei partide. Meciul din etapa cu numărul 11 din La Liga a început rău. Era minutul 4 când Nacho a comis un henț în careu, iar Lucas Perez a deschis scorul din penalty.

Începutul reprizei secunde a fost marcat de gafa lui Thibaut Courtois. Portarul belgian a greșit o pasă și i-a trimis direct lui Joselu. Atacantul spaniol a marcat simplu cu un șut bine plasat.

Real Madrid a presat, dar nu mai înscris decât un gol. Casemiro a redus din diferență, după ce a profitat că Pacheco a respins greșit balonul.

Real Madrid a jucat are 17 puncte în 10 meciuri și se află pe locul 4 la 6 puncte de liderul Real Sociedad. Locurile doi și trei sunt ocupate de Atletico și de Villareal. FC Barcelona se află pe poziția a 14-a, cu doar 11 puncte.

ECHIPELE DE START:

Real Madrid: Courtois – Lucas, Varane, Nacho, Marcelo – Modric, Casemiro, Kroos – Asensio, Mariano, Hazard

Rezerve: Altube, Lunin, Isco, Mendy, Militao, Odegaard, Vinicius, Rodrygo

Alaves: Pacheco – Navarro, Laguardia, Lejeune, Duarte, Rioja – Jota, Battaglia, Pina – Joselu, Perez

Rezerve: Sivera, Aguirregabiria, Ely, Garcia, Guidetti, Lopez, Marin, Mendez, Tachi, Sainz, Deyverson, Tavares

Publicat: 29 11. 2020, 00:29
Actualizat: 29 11. 2020, 00:31