Real Madrid a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Regelui! Celta Vigo a reușit marea surpriză

Real Madrid a fost eliminată, miercuri seara, în sferturile de finală ale Cupei Regelui, după ce a încheiat la egalitate partida retur disputată, pe stadionul Balaidos, împotriva echipei Celta Vigo, scor 2-2. În prima manșă, formația madrilenă a fost învinsă, pe Santiago Bernabeu, scor 1-2.

Fără Marcelo, Dani Carvajal, Pepe și Varane, cu toții accidentați, Zidane a folosit o formulă defensivă inedită: Danilo, Sergio Ramos, Casemiro, Nacho Fernandez. Apărarea echipei pregătite de Zinedine Zidane a cedat chiar înainte de pauză, la scorul de 0-0. Rămas nemarcat în careul Realului, după o fază la care au mai participat Iago Aspas și Wass, suedezul John Guidetti a șutat în Casilla, iar mingea respinsă de portarul spaniol a fost trimisă în propria poartă de Danilo.

A fost o primă repriză în care Real Madrid a avut mai multe ocazii de gol și o posesie mai bună, iar Cristiano Ronaldo a nimerit bara de două ori în aceeași fază. Atacantul portughez avea să marcheze în minutul 62, dintr-o lovitură liberă executată de la 29 de metri, lateral dreapta, pe colțul portarului Sergio Alvarez.

La 1-1, Real Madrid mai avea nevoie de un gol ca să ducă partida în prelungiri. Sergio Ramos a fost cât pe ce să înscrie la mijlocul reprizei, însă a trimis puțin pe lângă bara din dreapta lui Alvarez, cu capul, după o centrare a lui Kroos. În schimb, a marcat Celta, prin Wass, în minutul 85, iar golul înscris cu capul de către Lucas Vazquez, în ultimul minut regulamentar, nu a făcut decât să îl scape pe Zinedine Zidane de a cincea înfrângere la Real Madrid.

• Celta Vigo: Alvarez – Mallo, Cabral, Roncaglia, Jonny – Diaz, Radoja – Wass (Gomez 88), Aspas (Fontas 90+3), Bongonda – Guidetti (Jozabed 84). Antrenor: Eduardo Berizzo.
  • Real Madrid: Casilla – Danilo, S. Ramos, Casemiro (M. Diaz 89), Nacho – Isco (Morata 80), Kovacic, Kroos, Asensio (L. Vazquez 76) – Ronaldo, Benzema. Antrenor: Zinedine Zidane.

Într-un alt meci disputat miercuri în sferturile de finală ale Cupei Regelui, Atletico Madrid a remizat în deplasare cu Eibar, scor 2-2, și s-a calificat cu 5-2 la general în semifinale, în timp ce Deportivo Alaves a obținut, cu o zi mai devreme, accederea în penultimul act al competiției, după 2-0 la general cu divizionara secundă Alcorcon.

FC Barcelona și Real Sociedad se vor întâlni, joi, de la 22:15, în ultima partidă programată în sferturile Cupei Regelui. În tur, formația catalană s-a impus cu 1-0, pe Anoeta.