Real Madrid a câștigat în 9 oameni Supercupa Spaniei

Formația Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei după ce a învins, cu scorul de 4-2, echipa Valencia, în manșa secundă a competiției.

În meciul tur, disputat la 17 august, Real Madrid pierduse cu scorul de 2-3, însă duminică a reușit să se impună și să câștige primul trofeu al sezonului 2008/2009, deși a evoluat în inferioritate numerică încă din finalul primei reprize.

Real Madrid a rămas în 10 oameni după ce Van der Vaart a primit cartonașul roșu, în minutul 40, și apoi în 9, după ce Ruud van Nistelrooy a fost și el eliminat, în minutul 74.

Pentru Real Madrid au marcat Van Nistelrooy (’49-penalty), Sergio Ramos (’77), De la Red (’85) și Higuain (’88), în timp ce Valencia a punctat prin Silva (’33) și Morientes (’90).

Publicat: 25 08. 2008, 09:00
Actualizat: 25 08. 2008, 15:13