Reacția lui Șumudică, după ce Galatasaray i-a oferit un debut de coșmar pe banca lui Kayserispor. Cele patru goluri nu l-au descurajat: „E o lecție bună”

Marius Șumudică nu a dezarmat, după ce Galatasaray a trecut la pas de Kayserispor, scor 4-1, în prima etapă din Turcia. Antrenorul român susține că înfrângerea suferită e o „lecție bună”.

Galatasaray a intrat la cabine cu scorul de 3-1, iar până la finalul partidei a mai marcat o dată. Cigerci, Belhanda și Gomis (cu o dublă) au înscris, iar Șumudică a explicat rezultatul la finalul partidei: „Este o lecție bună. Am întâlnit un adversar foarte puternic. Am făcut erori mari, greu de înțeles. Vom face mai mult, avem un alt meci, nu vom evolua mereu contra lui Galatasaray, a declarat Șumudică.

Antrenorul român a recunoscut că încearcă să omogenizeze echipa pentru meciurile următoare: „Nu am o baghetă magică ca să știu când vom vedea adevărata față a echipei. Vreau să cred că a fost doar un accident. Aceasta este viața în fotbal, aceasta este viața antrenorului. Dacă voi face această echipă să joace bine, atunci va fi ok, dacă nu, vom vedea ce va fi”, a adăugat Șumudică.

Jucătorii transferați de Șumudică din Liga 1, Silviu Lung jr., Cristian Săpunaru și Fernando Boldrin au evoluat încă din primul minut în deplasarea de la Istanbul, în timp ce fostul CFR-ist, Tiago Lopes, a fost eliminat înainte de golul lui Gomis, cel care a stabilit scorul final în minutul 87.

Publicat: 15 08. 2017, 17:48
Actualizat: 15 08. 2017, 17:49