Răzvan Marin, victorie importantă în Belgia! Standard Liege a trecut peste echipa lui Boloni în campionat

Standard Liege, echipa unde evoluează mijlocașul român Răzvan Marin (22 de ani), a urcat pe locul trei în campionatul Belgiei, cu o etapă înainte de finalul sezonului regular, peste echipa lui Ladislau Boloni, Antwerp.

Cu internaționalul român în teren pe tot parcursul partidei, Standard s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Cercle Brugge, ambele goluri fiind marcate de atacantul Renaud Emond. Irvin Cardona a redus din diferență în repriza secundă și a stabilit scorul final.

De partea cealaltă, echipa lui Boloni a pierdut cu același scor pe propriul teren, scor 2-1 cu Charleroi. Antwerp a deschis scorul prin Amara Baby, dar oaspeții au egalat printr-un penalty transformat de Osimhen. Tot gazdele puteau trece din nou în avantaj în debutu reprizei secunde, dar Refaelov a ratat penalty-ul din minutul 48. Bruno a marcat pentru Charleroi în minutul 77 și a stabilit scorul final.

Genk, Club Brugge, Standard Liege și Antwerp sunt echipele calificate matematic în play-off, în timp ce Anderlecht și Gent depind de rezultatul din ultima etapă a sezonului regular.

Publicat: 11 03. 2019, 09:03
Actualizat: 11 03. 2019, 09:04