Rangers a obținut cea mai clară victorie din era Gerrard. Ultima clasată a fost călcată în picioare pe Ibrox

Rangers a învins Dundee FC, scor 4-0, în etapa cu numărul 5 din prima ligă a Scoției. Este cel mai categoric succes obținut de Rangers, sub comanda lui Steven Gerrard, într-un meci oficial.

Fosta echipă a lui Dorin Goian a deschis scorul pe „Ibrox” după numai patru minute, prin Coulibaly. Kent a majorat avantajul gazdelor după alte zece minute. La pauză, Rangers a condus cu 3-0, după ce Tavernier a marcat de la 11 metri în prelungirile primei părți. Rangers a dominat și mai autoritar după pauză, dar golul de 4-0 a venit în minutul 83, când Middleton și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Oaspeții de la Dundee au terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Miller a fost eliminat direct.

Rangers are opt puncte după primele cinci etape și se clasează pe locul 4. Lider este Hearts, cu 15 puncte. Celtic ocupă locul secund, cu zece puncte, la egalitate cu Livingston, care completează podiumul. Dundee FC se află pe ultimul loc, cu zero puncte.