Radamel Falcao a fost ținut o zi în spital, după comoția cerebrală suferită în meciul cu Nice

Radamel Falcao, atacantul columbian de la AS Monaco, în vârstă de 30 de ani, și-a petrecut o zi la spital, după comoția cerebrală suferită în meciul cu Nice, disputat miercuri seară, pentru a fi ținut sub observație de medici.

Oficialii clubului francez au anunțat, prin intermediul site-ului oficial, că acesta a părăsit spitalul joi, după ce doctorii i-au permis. „Accidentat în meciul cu Nice, Radamel Falcao a părăsit spitalul Princesse-Grace de Monaco, după ce medicii au efectuat investigații amănunțite ca urmare a comoției suferite de columbian”, scriu francezii pe site-ul clubului.

Radamel Falcao a fost schimbat, în prelungirile primei reprize a partidei cu Nice, după o ciocnire cu portarul Yoan Cardinale. Acesta, încercând să respingă o minge, a ieșit mult din poartă și, în săritură, l-a lovit pe columbian cu genunchiul în cap. Mai mult, în cădere, Falcao s-a lovit încă o dată la cap, izbindu-se de gazon.

AS Monaco a pierdut meciul, scor 4-0, și a coborât de pe prima poziție a clasamentului până pe locul trei, lider fiind acum Nice, cu 14 puncte. AS Monaco a rămas cu doar 13 puncte. Golurile partidei au fost marcate de Mario Balotelli, care a reușit o „dublă”, în minutele 30 și 68, Paul Baysse, în minutul 15, și Alessane Plea, în minutul 86.