QPR revine în Premier League. Derby – QPR 0-1. Bobby Zamora a înscris în ultimul minut de joc

UPDATE Clubul antrenat de Harry Redknapp a revenit în Premier League după un singur sezon petrecut în Championship.

SIngurul gol al finalei play-off-ului, disputate pe Wembley, a fost marcat de Bobby Zamora, în minutul 90+1.

QPR a evoluat mai bine de jumătate de oră cu un om mai puțin, după ce O’Neil a fost eliminat în minutul 60 după un fault din spate, la marginea careului. Derby nu a reușit să gestioneze avantajul din finalul partidei, iar adversarii au dat lovitura în ultimele secunde, prin Zamora.

QPR are șansa să revină în Premier League după numai un sezon petrecut în Championship. Trupa antrenată de Harry Redknapp a terminat pe locul 4 în liga secundă engleză. Conform regulamentului, QPR s-a alăturat altor trei cluburi, Derby, Wigan și Brighton în play-off-ul care decide ultima echipă promovată în Premier League.

De cealaltă parte, Derby are șansa să se întoarcă pe prima scenă a fotbalului din Albion după o absență de șase sezoane.

Leicester și Burnley au promovat deja în Premier League, fiind ocupantele primelor poziții din Championship. Norwich, Fulham și Cardiff au retrogradat în divizia secundă.

ECHIPELE DE START

Derby: Grant; Wisdom, Buxton, Keogh, Forsyth; Thorne, Hendrick; Ward, Hughes, Russell; Martin.
Rezerve: Legzdins, Bryson, Sammon, Bamford, Whitbread, Dawkins, Eustace.

QPR: Green; Simpson, Dunne, Onuoha, Hill; Kranjcar, Barton, O’Neil, Hoilett; Doyle, Austin.
Rezerve: Murphy, Traore, Morrison, Yun, Hughes, Henry, Zamora.

Arbitru: Lee Mason.

Publicat: 24 05. 2014, 19:23
Actualizat: 24 05. 2014, 19:24