Pușcaș e eroul lui Benevento în play-off-ul pentru promovarea în Serie A! Românul a înscris un nou gol decisiv și formația sa va juca finala pentru promovare. VIDEO

Atacantul român George Pușcaș a marcat un gol pentru formația Benevento, care a remizat, marți seara, în deplasare, scor 1-1, cu Perugia, în meciul retur din semifinalele play-off-ului de promovare în Serie A, și s-a calificat în ultimul act al competiției.

În prima manșă, Benevento s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

În partida de marți, George Pușcaș a deschis scorul în minutul 81. Atacantul în vârstă de 21 de ani a înscris din apropiere, după ce portarul advers a respins în față, în urma unui corner. Pentru oaspeți a înscris Francesco Nicastro, în primul minut din prelungirile reprizei secunde.

Pentru un loc în Serie A, Benevento va juca împotriva echipei Carpi, care a trecut de Frosinone, cu scorul de 1-0 la general.

George Pușcaș, al cărui împrumut de la Internazionale Milano expiră la finalul lunii iunie, a ajuns la șase goluri, în 20 de meciuri jucate în acest sezon din Serie B.

Reușita lui Pușcaș din meciul cu Perugia este a doua „decisivă” pentru român în acest play-off pentru promovarea în Serie A. În sferturi, românul reușise golul doi al formației sale din victoria cu Spezia, scor 2-1.

Publicat: 31 05. 2017, 09:17
Actualizat: 31 05. 2017, 09:18