Punctul obținut de Nantes pe terenul lui Lyon, opera lui Tătărușanu. Penalty apărat și alte intervenții decisive

Punctul mare obținut sâmbătă seară de Nantes pe stadionul lui Lyon, 1-1, i se datorează în mare măsură lui Ciprian Tătărușanu (32 de ani). Învins o singură dată, în minutul 22, portarul naționalei a apărat un penalty și a avut mai multe intervenții foarte bune.

La fel ca multe dintre echipele mici din Ligue 1, Nantes a început în defensivă meciul din deplasare, iar presiunea celor de la Lyon a dat rezultate devreme, în minutul 22, când șutul lui Auoar l-a păcălit pe fostul goalkeeper de la FCSB. Doar că scorul pauzei a rămas 1-0 în principal datorită formei foarte bune a lui „Tătă”. Marcelo (minutul 32) și Dembele (39) au avut ocazii bune, însă ambii s-au lovit de plasamentul și intervențiile bune ale românului.

În minutul 62, Nantes a dat lovitura prin Boschilia, cu un șut la colțul scurt, dar misiunea rămânea la fel de grea. Scăpat de gol la o fază la care Nabil Fekir a nimerit bara, Tătărușanu a trebuit să tranșeze duelul cu francezul de origine algeriană al lui Lyon pentru a câștiga un punct pentru echipa sa. În minutul 81, Lyon a primit un penalty, Fekir a tras în stânga, dar românul a ghicit colțul și a respins de lângă bară. A rămas 1-1, Nantes a câștigat un punct important, iar Tătărușanu a arătat că e un portar de top.

Dacă Lyon e pe trei, cu 14 puncte, și are zece puncte până la liderul PSG, Nantes e penultima, cu doar șase puncte, la egalitate cu fosta campioană AS Monaco. Etapa viitoare, Lyon are derby cu PSG, în deplasare, iar echipa lui Tătărușanu merge la Bordeaux.

Publicat: 30 09. 2018, 08:47
Actualizat: 30 09. 2018, 08:48