PSG, victorie cu emoții în campionat! Primele puncte obținute de campioana Franței în noul sezon, în 10 oameni și cu o pierdere importantă | VIDEO

Paris Saint-Germain's German midfielder Julian Draxler celebrates with Paris Saint-Germain's Argentine midfielder Angel Di Maria after scoring a goal during the French Ligue 1 football match between Paris Saint-Germain (PSG) and Metz, at the Parc des Princes stadium in Paris, on September 16, 2020.,Image: 558353152, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Paris Saint Germain a învins-o pe Metz, scor 1-0, în meciul restant din prima etapă a primei ligi din Franța.

Sunt primele puncte pe care le obține Paris Saint Germain în noul sezon din Ligue 1, fără Kurzawa, Mbappe, Neymar și Paredes în lot, după ce aceștia au fost suspendați ca urmare a cartonașelor roșii încasate în meciul trecut, cu Marseille.

PSG, prima victorie în Ligue 1

După ce a pierdut finala Ligii Campionilor în fața lui Bayern Munchen, scor 0-1, Paris Saint Germain nu a arătat prea bine în campionat.

Din minutul 65 al partidei cu Metz, Paris Saint Germain a jucat în inferioritate numerică, după ce Diallo l-a faultat pe Niane și a văzut al doilea cartonaș galben. Pe primul l-a încasat chiar în primul minut al meciului.

În minutul 85, Juan Bernat a ieșit accidentat de pe teren și Paris Saint Germain a încheiat partida cu doar nouă jucători pe teren.

PSG s-a chinuit pe tot parcursul întâlnirii să înscrie. În prelungirile partidei, Metz chiar putea da lovitura pe terenul lui Paris Saint Germain. Maziz a șutat pe lângă poartă și scorul a rămas 0-0.

În cele din urmă, în cel de-al treilea minut al prelungirilor, Draxler a dat lovitura și a adus cele trei puncte pentru PSG. Di Maria a preluat perfect pe partea stângă și a centrat pentru Icardi, însă balonul a fost respins de către portarul lui Metz până la Draxler, care a trimis cu capul în poarta goală.

Campioana Franței a pierdut primele două meciuri din noul sezon din Ligue 1, ambele la scorul de 0-1, cu Lens, respectiv Marseille, iar această primă victorie vine ca o gură de aer pentru Thomas Tuchel și jucătorii săi.

Echipele în PSG – Metz:

PSG: Navas – Dagba, Marquinhos, A. Diallo, Bakker (Bernat ’63) – Herrera, Gueye (Fadiga ’84), Draxler – Sarabia (Kimpembe ’69), Icqardi, Di Maria
Antrenor: Thomas Tuchel

Metz: Oukidja – Centoze, Boye, Bronn, Delaine – Fofana, Maiga, Pajot (Angban ’86) – Boulaya (Maziz ’82) – Niane (Ambrose ’82), H. Diallo (Nguette ’73)
Antrenor: Vincent Hognon

Publicat: 17 09. 2020, 00:05
Actualizat: 17 09. 2020, 00:16