Probleme pentru Viktoria Plzen înainte de returul cu Astra! Cehii, eliminați din Cupă de divizionara secundă FC Opava

Viktoria Plzen, adversara Astrei Giurgiu din grupa E a Europa League, a fost eliminată, miercuri, din Cupa Cehiei, după ce a pierdut meciul disputat pe terenul divizionarei secunde FC Opava, scor 2-4, în optimile de finală ale competiției.

Plzen a deschis scorul în minutul 13, prin Jan Suchan, dar a fost egalată în minutul 45, după golul lui Janetzky. Gazdele au preluat conducerea în minutul 68, cu golul dat de Jurecka, iar cu opt minute înainte de final s-au distanțat la 3-1, după ce a marcat și Zidek. Lukas Hejda a redus diferența pentru Plzen, în minutul 89, însă FC Opava avea să mai înscrie încă o dată în prelungirile confruntării, prin Jursa.

Antrenorul Viktoriei Plzen, Roman Pivarnik, a folosit următoarea echipă: Bolek – Mateju, Hejda, Baranek, Zeman – Kace (Bakos 72′), Hrosovsky – Duris, Suchan (Kopic 61′), Kovarik – Poznar (Horava 61′).

Pentru Viktoria Plzen urmează partida de campionat cu Dukla Praga, apoi confruntarea cu Astra Giurgiu, programată joi, 3 noiembrie, de la 20:00, în România, în runda a 4-a din grupa E a Europa League. În Cehia, Plzen a fost învinsă de Astra, scor 1-2.

Publicat: 26 10. 2016, 21:41
Actualizat: 26 10. 2016, 21:42