Primul trofeu câștigat de Milan după cinci ani. „Diavolul milanez” a câștigat la penalty-uri Supercupa Italiei, în fața lui Juventus. Tânărul Donnarumma a fost erou

AC Milan a câștigat, vineri, scor 4-3 la loviturile de departajare (1-1 în timpul regulamentar), meciul disputat la Doha cu Juventus Torino, în Supercupa Itaiei, ediția 2016. Este primul trofeul câștigat de AC Milan în ultimii cinci ani.

Golurile din timpul regulamentar au fost înscrise de către Giorgio Chiellini, care a deschis scorul în minutul 18, pentru Juventus, în timp ce Giacomo Bonaventura a egalat, în minutul 38, pe AC Milan. Cele două formații n-au mai reușit să înscrie, iar meciul a ajuns în prelungiri și, mai apoi, la penalty-uri. Acolo, Mandzukic și Dybala au ratat pentru Juventus, în timp ce Lapadula a ratat un penalty la Milan. Donnarumma a fost cel care a apărat penalty-ul decisiv, iar Mario Pasalic a transformat ultima lovitură și trofeul a ajuns în vitrina formației lui Vincezo Montella.

Echipele trimise în teren:

Juventus: Buffon – Lichtsteiner, Rugani, Chiellini, Alex Sandro (Evra 33′) – Sturaro (Lemina 79′), Marchisio, Khedira – Pjianic (Dybala 67′) – Higuain, Mandzukic. Antrenor: Massimiliano Allegri.

AC Milan: Donnarumma – Abate (Antonelli 102′), Paletta, Romagnoli, De Sciglio – Kucka, Locatelli (Paslic 74′), Bertolacci – Suso, Bacca (Lapadula 102′), Bonaventura. Antrenor: Vicenzo Montella.

Supercupa Italiei s-a disputat la Doha, în Qatar, pe stadionul Jassim Bin Hamad.