Prima măsură după scandalul de la Genoa!** Malesani, demis după doar 21 de zile

Tehnicianul Alberto Malesani a fost demis de la Genoa, după înfrângerea din meciul cu Siena, scor 1-4, duminică, în etapa a XXXIV-a a campionatului Italiei, fiind înlocuit cu Luigi De Canio, anunță presa italiană.

În funcție doar din 2 aprilie, Alberto Malesani , a mai pregătit Genoa de la începutul sezonului și până în 22 decembrie 2011, când a fost demis după o înfrângere cu Napoli, scor 1-6.

Luigi De Canio a mai condus formația din Genova în 2003.

Meciul Genoa – Siena de duminică a fost întrerupt pentru aproximativ 50 de minute, după ce suporterii echipei gazdă, nemulțumiți de faptul că favoriții lor erau conduși cu scorul de 4-0, au aruncat pe teren mai multe fumigene. Jocul, care a început la ora 16.00, a fost întrerupt în minutul opt al reprizei secunde, reluându-se cu puțin înainte de ora 18.00. La pauză, circa 60 de fani i-au ținut pe jucătorii de la Genoa în teren, obligându-i să-și dea jos tricourile, deoarece nu au dreptul să le poarte. Sculli a fost singurul care a refuzat.