Prima gafă majoră de arbitraj din 2015: Liverpool a primit un penalty scandalos în meciul cu Leicester | VIDEO

Liverpool a beneficiat de una dintre cele mai mari erori de arbitraj din acest sezon al Premier League, după ce arbitrul Mike Jones a acordat penalty la o intervenție prin alunecare a unui jucător de la Leicester, considerând că acesta a comis henț, deși mingea a fost atinsă cu capul. Steven Gerrard a transformat lovitura de penalitate, iar la pauză Liverpool a condus cu 2-0, după un alt penalty transformat de Gerrard

Prima mare eroare de arbitraj din 2015 a venit chiar în Premier League, la meciul dintre Liverpool și Leicester. În minutul 15, la scorul de 0-0, arbitrul Mike Jones, unul dintre cei mai experimentați arbitri din Anglia, a acordat un penalty incredibil pentru echipa gazdă. Concret, o centrare a lui Raheem Sterling, la firul ierbii, l-a găsit pe fundașul lui Leicester, Wes Morgan, în plină alunecare pentru a bloca balonul. Mingea l-a lovit în cap pe Morgan, însă, surprinzător, Jones a acordat lovitură de pedeapsă, spre nemulțumirea jucătorilor echipei oaspete.

Steven Gerrard, cel mai experimentat jucător din lotul lui Liverpool, a transformat lovitura de pedeapsă, iar cormoranii au trecut în avantaj, scor 1-0. A fost al 34-lea penalty transformat de Gerrard în Premier League, doar Alan Shearer (56) și Frank Lampard (43) fiind mai eficienți de la 11 metri. Peste alte 23 de minute, Gerrard a mai transformat o lovitură de la 11 metri, tot pentru un henț, iar Liverpool a devenit prima echipă care marchează 100 de penalty-uri în istoria Premier League, cu unul mai mult decât Chelsea.