Premieră pentru Pușcaș în acest sezon: Golgheterul echipei de tineret a lui Inter a fost convocat la echipa mare. Ar putea debuta duminică în Serie A

Walter Mazzarri l-a convocat pe atacantul român George Pușcaș la prima echipă pentru meciul de duminică cu Cagliari, din etapa a cincea a Serie A.

Cinci goluri cu Virtus Lanciano, plus două „duble” în jocurile cu Atalanta și Udinese,

Cele nouă goluri marcate în primele trei meciuri la echipa de tineret a Interului – în partidele cu Virtus Lanciano, Atalanta și Udinese – l-au propulsat pe atacantul român George Pușcaș (18 ani) în lotul primei echipe a milanezilor. Astfel, Pușcaș, care e golgheterul campionatului Primavera din Italia, a fost convocat de antrenorul Walter Mazzarri, pentru meciul de duminică, din etapa a cincea a Serie A, contra lui Cagliari (ora 16:00).

Nu este pentru prima dată când puștiul orădean care a semnat cu Inter în 2013 este convocat la prima echipă a „nerrazzurilor”. În sezonul precedent, Pușcaș a stat de cinci ori pe banca Interului, dar nu a evoluat nici măcar un minut pentru formația milaneză. De data aceasta, în condițiile în care Mauro Icardi, golgheterul Interului, este accidentat, Pușcaș ar putea evolua măcar câteva minute, în cazul în care scorul  va fi favorabil Interului. Într-un interviu acordat ProSport în urmă cu aproape o lună, Pușcaș susținea că visul lui este să debuteze în acest sezon la echipa mare a milanezilor.

Publicat: 27 09. 2014, 14:50
Actualizat: 27 09. 2014, 14:52