Premier League | City, United și Chelsea, nouă din nouă în primele trei etape! Sterling, decisiv în meciul cu West Ham. Mourinho a fost salvat de puștiul Rashford

• Etapa a treia din Premier League a debutat sâmbătă, de la 14:45, cu derby-ul rundei. Pe White Hart Lane, Tottenham și Liverpool au terminat la egalitate, scor 1-1.
  • Jose Mourinho își continuă parcursul perfect în Anglia! Introdus pe teren în minutul 71, în locul lui Juan Mata, puștiul Marcus Rashford a adus victoria în deplasarea de la Hull City. Nu oricând, ci în al doilea minut de prelungire, după o fază creată de Wayne Rooney.
  • Manchester City a învins-o destul de greu pe West Ham United, 3-1 pe Etihad, și a devenit a treia echipă cu maximum de puncte după trei etape, după Chelsea și United

Învinsă surprinzător etapa trecută de Burnley, echipa lui Klopp avea o revanșă de luat și a început excelent meciul. Coutinho a ratat primele două ocazii mari, iar tabela a fost deblocată în minutul 43, când James Milner a transformat penalty-ul obținut de Firmino după un duel cu Lamela. După pauză, Danny Rose a egalat după devierea lui Lamela și meciul s-a terminat egal, 1-1.

Etapa a treia continuă sâmbătă și duminică. De la ora 17:00, Chelsea, Arsenal, dar și campioana Leicester pleacă cu prima șansă în meciurile cu Burnley, Watford și Swansea, iar Zlatan și Mourinho caută să continue parcursul perfect, de la ora 19:30, pe terenul lui Hull.

Programul complet al etapei a treia din Premier League:

Sâmbătă

•  Tottenham – Liverpool 1-1 (Rose 72 / Milner pen. 43)

17:00

• Chelsea – Burnley 3-0 (Hazard 9, Willian 41, Moses 89)
  • Crystal Palace – Bournemouth 1-1 (Dann 90+3 / J. King 11)
  • Everton – Stoke 1-0 (Given aut. 51)
  • Leicester – Swansea 2-1 (Vardy 32, Morgan 52 / Fer 80)
  • Southampton – Sunderland 1-1 (J. Rodriguez 85 / Defoe pen. 80)
  • Watford – Arsenal 1-3 (R. Pereyra 57 / Cazorla pen. 9, Sanchez 40, Ozil 45+1)

19:30

• Hull – Manchester United 0-1 (Rashford 90+2)

Duminică

15:30

• West Brom – Middlesbrough 0-0

18:00

• Manchester City – West Ham 3-1 (Sterling 7, 90+2, Fernandinho 18 / M. Antonio 58)