Portsmouth a câștigat Cupa Angliei

Portsmouth a câștigat, sâmbătă, Cupa Angliei, după ce a învins în finală pe Cardiff City, grupare din liga a doua engleză, scor 1-0 (1-0).

Unicul gol al partidei a fost marcat de nigerianul Nwankwo Kanu, în minutul 37. După o centrare de pe partea dreaptă a lui Utaka, aproape de linia de tușă, portarul Enckelman a gafat și a respins în față, de unde Kanu a reluat simplu, cu latul, din 3 metri. La ultima fază a primei reprize, Cardiff a marcat prin Glenn Loovens, dar arbitrul a anulat corect golul, pentru că fundașul lui Cardiff a preluat mingea cu mâna.

Este cea de-a doua Cupă a Angliei cucerită de Portsmouth, după triumful din 1939, când a învins cu 4-1 în finală pe Wolverhampton.

Echipele de start:

Rezerve: 13 Michael Oakes, 5 Darren Purse, 18 Trevor Sinclair, 20 Steven Thompson, 30 Aaron Ramsey

Rezerve: 21 Jamie Ashdown, 8 Papa Boupa Diop, 9 Milan Baros, 10 David Nugent, 16 Noe Pamarot

Arbitru: Mike Dean
Asistenți: Trevor Massey

Stadion: Wembley

Publicat: 17 05. 2008, 18:58
Actualizat: 17 05. 2008, 22:46