Portarul, veriga slabă a lui Twente!** Păcăliți-l pe Mihaylov!

Adversara Stelei din „16”-imile Europa League, Twente, a rămas pe locul 3 în Eredivisie după înfrângerea suferită ieri pe terenul lui Feyenoord (2-3).
Eroul partidei a fost suedezul John Guidetti, un vârf de 19 ani împrumutat de la Manchester City, care i-a atras atenția lui Roberto Mancini prin trei goluri marcate la colțul scurt în poarta bulgarului Nikolay Mihaylov, rămas țintuit pe linia porții la două dintre cele trei reușite.

Twente a avut un meci de coșmar pe „De Kuip”, unde elevii lui Co Adriaanse erau conduși cu 3-0 încă de la pauză! Feyenoord a ajuns la cinci meciuri consecutive fără înfrângere, iar eroul gazdelor a fost John Guidetti, fotbalist aflat sub proprietatea lui Manchester City, care a semnat cu „cetățenii” pe când avea doar 15 ani, deși era curtat de Inter, Lazio și AS Roma. Din cauza serviciului tatălui său, John și-a petrecut copilăria în Nairobi, capitala Kenyei, acolo unde și-a perfecționat tehnica și jocul în duelurile cu africanii mai mari decât el! Vara trecută, City l-a împrumutat la Feyenoord, unde Guidetti a erupt: are 12 goluri în 13 meciuri și l-a surprins ieri de trei ori pe portarul Mihaylov, pe care l-a executat de fiecare dată la colțul scurt! Twente a răspuns după pauză și a revenit prin golurile lui Chadli (56) și De Jong (66), dar „alb-roșiii” n-au mai avut benzină pentru final, astfel că s-au recunoscut învinși pentru doar a doua oară în acest sezon.

2.52 goluri pe meci marchează Twente în campionat (43 de goluri în 17 etape)

Publicat: 19 12. 2011, 09:07
Actualizat: 19 12. 2011, 09:09