Platini l-a felicitat pe Gianluca Rocch pentru că a oprit meciul AC Milan-AS Roma

Președintele UEFA, Michel Platini, l-a felicitat pe arbitrul Gianluca Rocchi, care a întrerupt aproape două minute meciul AC Milan – AS Roma (scor 0-0), din Serie A, pentru a opri insultele rasiste adresate din tribune unor jucători de culoare ai gazdelor, informează AFP.

„Îl felicit pe Rocchi pentru ce a făcut. Respectarea diferențelor este mai importantă decât victoria finală. Oprirea meciurilor, anunțuri de la stația de amplificare, chiar oprirea definitivă a partidelor dacă insultele nu se opresc, asta am recomandat de mult timp. Asta a mers. Se oprește meciul, se face un anunț și dacă (n.r. – scandările rasiste) se opresc, se reia. Dacă nu, arbitrul oprește definitiv întâlnirea. Este ceea ce facem de patru ani în competițiile europene. Vom propune la Londra, în cadrul Comitetului Executiv al UEFA, uniformizarea acestor măsuri, pentru ca să se facă în ligile naționale ce se face în competițiile europene”, a declarat Platini, într-un interviu acordat AFP.

Întrebat ce se întâmplă dacă un jucător, victimă a insultelor rasiste, iese de pe teren, Platini a răspuns: „Îl aprob din punct de vedere moral, dar arbitrul este cel care oprește meciul, el este «boss-ul»”.

Duminică, suporterii romani au scandat sloganuri cu caracter rasist la adresa a trei jucători de la AC Milan, Mario Balotelli, Kevin-Prince Boateng și Sulley Muntari, obligându-l pe arbitru să întrerupă meciul aproximativ două minute.

Pentru aceste incidente, clubul AS Roma a fost amendat cu 50.000 de euro.