Pirlo e cu siguranță genial. VIDEO – Italianul a înscris total neașteptat dintr-o lovitură liberă

• Andrea Pirlo a reușit un gol spectaculos, dintr-o execuție interesantă, în amicalul câștigat de Juventus, scor 5-0, cu selecționata primei ligi din Singapore.

Chiar și la 35 de ani, mijlocașul italian rămâne un geniu. „Arhitectul” jocului superb al Milanului din anii 2000 a rămas genial și în tricoul „Bătrânei Doamne”, astfel că oficialii din Torino au făcut, la finalul sezonului trecut, totul pentru a-l păstra, în ciuda vârstei.

Și, judecând după dispoziția de joc a lui Pirlo, au tras lozul câștigător. Mijlocașul a reușit o dublă în partida de verificare disputată contra selecționatei primei ligi din Singapore. Dacă a doua reușită a fost din penalty, chiar înainte de pauză, prima a fost una cu adevărat deosebită. În general Pirlo impresiona prin plasamentul perfect al balonului, aproape de vinclu, însă de această dată a preferat o execuție „vicleană”. Acesta a pus latul la o lovitură liberă primită în minutul 17 și a trimis pe sub zid, portarul advers rămânând fără replică.

De notat faptul că golurile celelalte ale lui Juve au fost marcate de Pogba (48), Giovinco (54) și Asamoah (71), dar și faptul că „Bătrâna Doamnă” a intrat în linie dreaptă în pregătirea noului sezon. Campioana Italiei va debuta în campionat pe 30 august, într-un meci în compania lui Chievo Verona.

12 goluri în 99 de meciuri a marcat Pirlo pentru Juventus, din 2011, când a sosit la Torino