Più facile. Ionuț Radu strălucește la Genoa și poate visa la cupele europene. „Grifonul” a obținut un nou succes cu portarul român pe teren

Genoa, cu Ionuț Andrei Radu între buturi, a înregistrat al doilea succes consecutiv în Serie A, 2-1 cu Frosinone. A fost de asemenea al doilea meci consecutiv în care căpitanul reprezenativei U21 a fost titularizat în dauna veteranului Marchetti.

Meciul a fost echilibrat în debut, dar polonezul Krzysztof Piatek a lovit necruțător la un interval de trei minute. Vârful „Grifonului” a punctat în minutele 33 și 36, iar misiunea oaspeților părea destul din ce în ce mai ușoară. Cu doar un punct după primele șase etape, Frosinone s-a aruncat în atac și a redus din diferență prin Camillo Ciano, în minutul 41. A fost primul gol încasat de Radu în Serie A, din postura de jucător al Genoa-ei. Românul a fost învins dintr-o lovitură de pedeapsă, după un fault stupid comis de Nicolas Spolli.

Radu a reușit să mențină tabela intactă până la final, astfel că Genoa a obținut al doilea succes consecutiv cu românul în poartă. Cu veteranul Marchetti pe teren, Genoa a încasat zece goluri în primele cinci etape. În urma victoriei cu Frosinone, Genoa ajunge la 12 puncte și egalează Lazio în clasament. Lider este Juventus, cu punctaj maxim după primele șapte jocuri. Pentru Genoa a fost de asemenea primul succes în deplasare în noul sezon, după înfrângerile usturătoare cu Sassuolo și Lazio, scor 5-3 și 4-1.