Petrescu, învins de Eto”o!** Dinamo Moscova a fost eliminată în semifinalele Cupei Rusiei, după 0-1 în prelungiri cu Anji

Golul echipei lui Guus Hiddink a fost marcat de Eto”o în minutul 98

Petrescu poate să își ia revanșa în fața lui Anji duminică, în campionat

Cele patru zile de foc ale lui Dan Petrescu au început prost pentru antrenorul român. Primul act al „dublei” dintre Anji Mahacikala și Dinamo Moscova din această săptămână i-a revenit aseară echipei din Daghestan, care a reușit să se califice în semifinalele Cupei Rusiei, după ce a trecut cu 1-0 de Dinamo, în urma unui gol marcat de Samuel Eto”o în minutul 98. Așa cum Petrescu a obișnuit, Dinamo a adoptat un joc defensiv, lăsându-i pe adversari să păstreze posesia (58%), dorind să dea lovitura pe contraatac.

Un joc care i-a ieșit tehnicianului român cel puțin până în minutul 66. Atunci, Guus Hiddink a hotărât să riște totul și l-a aruncat în luptă pe camerunezul Samuel Eto”o. Fostul atacant al Barcelonei și al lui Inter a ratat două bune șanse de gol în minutele 92 și 95, dar nu a mai iertat în minutul 98, când a înscris din penalty. Deși a ieșit la atac, Dinamo nu a mai putut întoarce rezultatul și speră să răzbune eșecul de aseară duminică, în campionat.

Publicat: 18 04. 2013, 08:21
Actualizat: 18 04. 2013, 08:22