Pepe terminatorul

Minimum șase etape de suspendare va primi Pepe, care a provocat un penalty, i-a înjurat pe arbitri și a agresat doi coechipieri ai lui Cosmin Contra.

„Santiago Bernabeu” a fost marți seară scena unor fapte incredibile pentru un teren de fotbal. Și nu vorbim aici despre senzaționalul final de meci în care madrilenii au întors un 1-2 pentru a spera în continuare la titlu. „Golazo”-urile lui Guti și Higuain, precum și inspirația lui Casillas au fost puse în umbră de gesturile incalificabile ale lui Pepe. Lusitanul va mai juca fotbal abia la toamnă, pedeapsa care va fi comunicată mâine anunțându-se extrem de dură. Între 6 și 16 etape!

Ce a făcut și ce riscă Pepe

A comis un penalty
Nimic spectaculos, o împingere în careu la scorul de 2-2, în ultimele minute de joc. Neglijența lui Pepe a fost reparată însă de Casillas, care a anticipat „scărița” lui Casquero.
Sancțiune: o etapă

A lovit doi adversari

Căzut la pământ la faza penaltyului, Casquero s-a trezit cu două „picioare” de la același Pepe (foto 1), imaginile semănând cu scene din sporturile de contact. Portughezul nu s-a oprit aici și a mai trimis un croșeu în figura unui alt adversar, Albin (foto 2).
Sancțiune: 4-12 etape

I-a înjurat pe arbitri

Eliminat, Pepe s-a calmat abia la vestiare, după ce în prealabil i-a taxat și pe arbitrii meciului. „Sunteți cu toții fii de curve!”, a fost mesajul primit de cel
de-al patrulea oficial.
Sancțiune: 1-3 etape

Dumitrescu, spre Panthrakikos

După o pauză de doi ani și jumătate, Ilie Dumitrescu este așteptat să-și reia cariera de antrenor, la Panthrakikos (Grecia). „Sunt prima opțiune a lor. Se va decide în câteva zile”, a spus Dumitrescu pentru Prosport.

Publicat: 23 04. 2009, 08:19
Actualizat: 23 04. 2009, 08:28