Pep Guardiola a dezvăluit ce le-a spus jucătorilor lui Manchester City, după remiza cu Liverpool: „Suntem foarte mândri!”

Manchester City manager Pep Guardiola embraces Joao Cancelo on the touchline during the Premier League match at the Etihad Stadium, Manchester. Picture date: Sunday April 10, 2022.,Image: 681766490, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no, Credit line: Profimedia

Pep Guardiola, antrenorul spaniol în vârstă de 51 de ani al lui Manchester City, s-a declarat mulțumit de prestația elevilor săi, după remiza cu Liverpool.

Partida dintre Manchester City și Liverpool s-a disputat duminică seară, pe Stadionul Etihad, în cadrul etapei cu numărul 32 din Premier League și s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Manchester City a condus-o de două ori pe Liverpool, după golurile marcate de către Kevin De Bruyne, în minutul 5, respectiv Gabriel Jesus, în minutul 36. Pentru echipa lui Jurgen Klopp au marcat Diogo Jota, în minutul 13, respectiv Sadio Mane, în minutul 46.

„Cetățenii” au avut și un gol anulat după intervenția sistemului VAR, în minutul 63. Raheem Sterling marcase, însă reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

În urma acestui rezultat, Liverpool s-a apropiat la un punct de liderul Manchester City, dar Pep Guardiola a ținut să își felicite elevii.

„A fost un meci fantastic, cu două echipe care doreau să câştige. Am sentimentul – trebuie să văd din nou meciul – că am ratat o ocazie de a-i învinge, sentimentul că i-am lăsat să trăiască.

Dar le-am spus jucătorilor să ţină capul sus, că au fost foarte buni, că suntem foarte mândri, că am făcut un joc bun pentru suporterii noştri, pentru cei de la Liverpool, cei din Anglia şi din întreaga lume. Am fost noi înşine, am jucat incredibil de bine, însă nu am câştigat, din păcate, dar asta se întâmplă în fotbal”, a spus Pep Guardiola, după meciul cu Liverpool.

Publicat: 11 04. 2022, 13:14