Pe vremea când Vlad Chiricheș juca! UEFA a lansat un clip spectaculos, cu fundașul român în prim-plan

În așteptarea meciurilor de joi din Liga Europa, cei de la UEFA au postat pe Twitter un clip video care cuprinde mai multe reușite acrobatice din a doua competiție continentală. Primele două prezentate sunt ale lui Vlad Chiricheș și Eric de Oliveira, goluri care au încântat suporterii români. UEFA îi invită pe fani să alcătuiască un Top 3 al reușitelor acrobatice din ultimii ani.

Vlad Chiricheș și Eric de Oliveira au uimit Europa cu două eurgoluri în trecut. Fundașul legitimat în prezent la Napoli a reușit să înscrie din „foarfecă” într-un meci cu Molde din Grupa E a Ligii Europa, în sezonul 2012/2013. Pentru FCSB a fost sezonul spectaculos în care a eliminat-o pe Ajax, după 0-2 la Amsterdam și 2-0 la București. A urmat „dubla” cu Chelsea, deținătoarea Ligii Campionilor la momentul respectiv. După ce au pierdut pe Arena Națională, cu 1-0, londonezii s-au impus în retur, cu 3-1. Chelsea a ajuns până în finală, unde a învins Benfica și a deținut pentru scurt timp atât trofeul Ligii Campionilor, cât și pe cel al Ligii Europa.

„Foarfeca” lui Eric a venit într-un meci cu Fiorentina, disputat de asemenea în Grupa E a Ligii Europa, dar în sezonul 2013/2014. În minutul 32 al meciului cu Fiorentina, brazilianul a reluat spectaculos de la 16 metri, iar balonul s-a dus direct în vinclul porții. A fost 1-0 la pauză pentru gorjeni, care au fost învinși cu 2-1, ultimul gol fiind marcat de Borja Valero în minutul 90+2. Matos egalase în minutul 86, spre disperarea gazdelor.

Vlad Chiricheș e accidentat în acest moment, iar conform zvonurilor din Italia ar putea reveni pe teren în luna martie a anului viitor. De partea cealaltă, Eric evoluează în Qatar, pentru formația Al Markhiya.

Publicat: 28 11. 2018, 19:24
Actualizat: 28 11. 2018, 19:25