Paulo Bento este noul antrenor al formației Olympiakos Pireu

Clubul de fotbal Olympiakos Pireu, campioana en-titre a Greciei, a anunțat, joi, că Paulo Bento este noul antrenor al echipei, după ce Victor Sanchez a fost demis.

Paulo Bento (47 de ani) a fost selecționerul naționalei Portugaliei în perioada 2010-2014. Bento le-a mai antrenat pe Sporting Lisabona, cu care a câștigat două Cupe ale Portugaliei și a încheiat de două ori pe poziția secundă în campionat, precum și pe formația braziliană Cruzeiro.

Portughezul a devenit al treilea antrenor al lui Olympiakos în ultimele două luni, după Marco Silva și Victor Sanchez.

Clubul grec a anunțat mutarea prin intermediul unui comunicat pe site-ul oficial, dar nu au fost oferite detalii oficiale privind contractul spaniolului. Potrivit Reuters, Bento a semnat un contract pe doi ani.

Marco Silva a contribuit la câștigarea celui de-al 43-lea titlu de campioană a Greciei de către Olympiakos, dar și-a dat demisia în mod neașteptat pe 23 iunie.

Victor Sanchez (40 de ani) a rezistat doar 48 de zile la conducerea grecilor, în condițiile unei forme slabe a echipei în presezon, care a culminat cu eliminarea din turul trei preliminar al Ligii Campionilor de către Hapoel Beer Sheva, campioana Israelului.

Publicat: 11 08. 2016, 21:31
Actualizat: 11 08. 2016, 21:32