PAOK trăiește! Cum s-a descurcat echipa lui Răzvan Lucescu la primul meci după ce a fost „pulverizată” de Comisiile din Grecia

Răzvan Lucescu a reușit să-și repună pe picioare elevii afectați serios de desele conflicte din Superliga Greciei, în care PAOK a fost implicată direct. În etapa cu cu numărul 26, echipa antrenorului român a câștigat, scor 2-0, pe terenul lui Atromitos, echipa de pe locul patru din clasament.

PAOK a avut nevoie de 36 de minute pentru a deschide scorul, marcatorul fiind Djalma Campos, care a fructificat pasa venită din partea căpitanului Vieirinha.

Elevii lui Răzvan Lucescu au apărat avantajul de un gol pe tabelă până la pauză și au ieșit la fel de bine de la cabine. Jose Crespo și-a pus și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 56, iar partida s-a terminat cu 2-0 în favoarea lui PAOK.

În urma acestui rezultat, PAOK rămâne pe locul trei, cu 52 de puncte, în coasta lui Olympiacos, 53 de puncte și AEK, 54 de puncte.

PAOK a fost sancționată dur după ce meciul cu AEK a fost întrerupt pe final, atunci când rusul Ivan Savvidis a intrat pe teren cu o armă. Astfel, clubul din Salonic a pierdut meciul cu 3-0, a fost depunctat cu trei puncte în acest sezon și va începe următorul sezon cu minus două puncte.

De asemenea, patronul Ivan Savvidis este interzis de pe stadioanele din Grecia timp de trei ani și a primit o amendă de 100.000 de euro. Echipa lui Lucescu va juca trei partide fără spectatori pe teren propriu și va plăti o amendă de 63.000 de euro.

Publicat: 31 03. 2018, 19:37
Actualizat: 01 04. 2018, 14:10