Pantilimon a încasat două goluri de la Chelsea în primele 13 minute, la primul meci fără Mourinho pe banca „albaștrilor”. Publicul a reacționat însă revoltat. Ce mesaje de susținere au afișat fanii

Chelsea a pornit ca din tun meciul cu Sunderland, primul cu Guus Hiddink antrenor. Mulți suporteri și-au declarat însă susținerea pentru Jose Mourinho și i-au condamnat pe jucătorii despre care se spune că l-au lucrat pe antrenorul portughez. Chelsea s-a impus cu 3-1, grație golurilor marcate de Ivanovic (4), Pedro (13) și Oscar (penalty 50), respectiv Borini (43).

Jose Mourinho a fost demis de Chelsea, după un sezon dubios de slab. Vina pentru rezultatele slabe a fost aruncată pe ruptura care s-a creat între Jose Mourinho și cei mai importanți jucători din echipă, nu pe lipsa de valoare. Și meciul cu Sunderland pare să confirme această ipoteză.

După numai 13 minute, poarta lui Pantilimon fusese deja perforată de două ori. Românul n-a avut însă vină la niciunul dintre goluri. Mai întâi, în minutul 5, Ivanovic a plasat mingea cu capul, la o centrare perfectă a lui Willian. Apoi, în minutul 13, Pedro a profitat de un marcaj lejer și a șutat puternic din preajma punctului cu var.

Jucătorii lui Chelsea au arătat astfel că n-au uitat să joace fotbal și pot forma o echipă aproape de cea care anul trecut ieșea campioană. În primele 13 minute, Chelsea a marcat tot atâtea goluri cât reușise în ultimele cinci meciuri cu Mourinho pe bancă. Ceea ce spune multe despre atitudinea jucătorilor pe care au avut-o sub conducerea fostului antrenor.

De altfel, și publicul de pe Stamford Bridge a sancționat nedreptatea de care a avut parte Jose Mourinho. Într-unul dintre mesajele afișate, Diego Costa, Hazard și Fabregas au fost arătați cu degetul: „Cei trei șobolani: Hazard, Cesc și Costa”, s-a văzut scris pe o bucată de pânză afișată de o doamnă.

„Special. Geniu. Legendă” sau „Jose este „Specialul” nostru” au fost alte două mesaje afișate de fani, în semn de mulțumire și susținere pentru ceea ce a făcut Mourinho pe Stamford Bridge. În plus, numele portughezului a fost cântat pe stadion, imediat după marcarea primului gol.

Publicat: 19 12. 2015, 19:02
Actualizat: 19 12. 2015, 19:03