Pantilimon a fost integralist în Crystal Palace – Sunderland 1-3. Rezultatele etapei în Premier League

UPDATE Costel Pantilimon a debutat în Premier League pentru Sunderland într-o victorie obținută în deplsare, pe terenul lui Crystal Palace.

După primele 45 de minute, românul din poarta lui Sunderland nu avusese niciun șut de apărat, iar echipa sa conducea cu 1-0, grație reușitei lui Fletcher (’31). La 10 minute după pauză însă, Pantilimon respingea de pe linia porții o minge reluată cu capul de Chamakh, pentru ca Wes Brown să trimită mingea în propria poartă la recentrarea cu călcâiul a lui Zaha. Oaspeții au revenit pe tabelă prin golul lui Jordi Gomez (’79), iar Fletcher și-a trecut în cont o dublă în al cincilea minut de prelungire pentru a stabili scorul final, Crystal Palace – Sunderland 1-3

UPDATE: Costel Pantilimon este titular în partida pe care echipa sa, Sunderland, o va juca de la ora 22:00, pe terenul lui Crystal.

Echipa „pisicilor negre”:

Pantilimon, Reveillere, van Aanholt, O’Shea (c), Vergini, Cattermole, Larsson, Gomez, Buckley, Wickham, Fletcher.

Plecat de la Manchester City în această vară pentru a avea oportunitatea de a apăra, goalkeeper-ul român Costel Pantilimon s-a lovit la Sunderland de o situație similară celei de care a fugit de la precedenta echipă. Din rezerva eternă a lui Hart, fostul jucător al lui Poli Timișoara a devenit a doua soluție la Sunderland, după Vito Mannone, titular în toate partidele de până acum din Premier League.

Totuși, din etapa a 10-a lucrurile se vor schimba, presa engleză anunțând că, în sfârșit, tehnicianul Gustavo Poyet va miza pe român. Mannone vine după două etape catastrofale – a luat 8 goluri de la Southampton, pentru ca apoi, acasă, cu Arsenal, să gafeze uluitor la golul doi al lui Alexis Sanchez -, astfel că „Panti” va avea ocazia să demonstreze că poate fi portarul numărul unu pentru „pisicile negre”.

Programul etapei a 10-a din Premier League

• Sâmbătă
  • FINAL / Newcastle – Liverpool 1-0 (Ayoze 73′)
  • FINAL / Arsenal – Burnley 3-0 (Alexis Sanchez 71′, 90+1′, Chambers 73′)
  • FINAL / Chelsea – QPR 2-1 (Oscar ’32, Hazard 75′ – pen / Austin 62′)
  • FINAL / Everton – Swansea 0-0
  • FINAL / Hull – Southampton 0-1 (Wanyama 3′) (La oaspeți, Gardoș a fost rezervă)
  • FINAL / Leicester – WBA 0-1 (Cambiasso 47′ – autogol)
  • FINAL / Stoke – West Ham 2-2 (Moses 33′, Diouf 56′ / E. Valencia 60′, Downing 73′)

• Duminică
  • FINAL / Manchester City – Manchester United 1-0 (Aguero 63′)
  • FINAL / Aston Villa – Tottenham 1-2 (Weimann 16′ / Chadli 84′, Kane 90′) (La Spurs, Chiricheș nu a fost în lot)

• Luni
  • FINAL / Crystal Palace – Sunderland 1-3 (Wes Brown ’55 – autogol / S. Fletcher ’31, ’90+5, Jordi Gomez ’79)
Publicat: 04 11. 2014, 00:34
Actualizat: 04 11. 2014, 09:57