Palmă pentru antrenorul Borussiei Dormund! Jucătorul pe care îl lăsase pe bancă a reușit un gol și un assist | VIDEO

Thorgan Hazard (27 de ani) a fost lăsat inițial pe bancă de către antrenorul Borussiei Dortmund, Lucien Favre, la meciul cu Schalke din cadrul etapei cu numărul 26 din Budesliga, dar belgianul i-a dat peste nas.

Giovanni Reyna (17 ani) a fost cel titularizat în primul meci după pauza cauzată de către pandemia de coronavirus, dar tânărul englez s-a accidentat la încălzire, așa că antrenorul a fost nevoit să îl introducă în primul 11 pe Thorgan Hazard.

Thorgan Hazard, gol și assist în Borussia Dortmund – Schalke

Belgianul a vrut să îi demonstreze tehnicianului că merita să fie titular chiar și fără întâmplarea nefericită a coechipierului său.

Acesta a contribuit la deschiderea scorului, în minutul 29, când a pasat decisiv pentru golul tânărului norvegian, Erling Haaland. În minutul 48, Hazard a reușit să și marcheze golul de 3-0.

Belgianul a jucat până în minutul 79, când a fost înlocuit cu Sancho, iar Borussia Dortmund s-a impus cu scorul de 4-0 în fața celor de la Schalke.

5 goluri a marcat Thorgan Hazard în cele 25 de partide jucate pentru Borussia Dortmund în actuala ediție din Bundesliga

Care sunt regulile la meciurile din Bundesliga

Mai mult, jucătorii trebuie să se hidrateze dintr-un recipient care nu poate fi folosit de altcineva, iar pe teren au voie doar fotbaliștii, arbitrii, 10 membri ai staf-ului, 3 fotoreporteri, 15 operatori TV, 3 membri ai personalului medical și 4 stewarzi.

Asta nu e tot! Antrenorul are voie să dea jos masca când vrea să dea instrucțiuni, iar pe banca tehnică trebuie să existe două locuri libere între cei care stau acolo. Jucătorii echipei gazdă trebuie să ajungă la stadion cu mașina personală, singuri, iar înaintea meciurilor este prezentat de ambele echipe un document din care reiese că toți jucătorii au efectuat testul pentru Covid-19.

Publicat: 16 05. 2020, 18:10
Actualizat: 16 05. 2020, 19:05