Olympique Lyon – Bastia, scor 2-1, în etapa a 12-a din Ligue I

Olympique Lyon a urcat pe locul pe locul 7 în campionatul Franței, după a doua victorie consecutivă, scor 2-1, pe teren propriu, cu Bastia, într-un meci din etapa a 12-a din campionatul Franței.

Alexandre Lacazette a deschis scorul pentru Olympique Lyon, din lovitura de 11 metri, în minutul 37, iar misiunea echipei antrenate de Bruno Genesio a fost mult ușurată după eliminarea portarului Leca, de la Bastia, în debutul părții secunde.

Mai mult, oaspeții au rămas cu doi oameni mai puțin, după ce Cahuzac a văzut al doilea galben. Lyon și-a dublat avantajul în minutul 86, după autogolul lui Bengtsson.

Chiar dacă era în doar nouă oameni, Bastia a redus din diferență, în prelungirile partidei, prin Enzo Crivelli.

În urma acestui succes, Olympique Lyon ocupă locul 7 în Ligue I, cu 19 puncte, în timp ce Bastia se află pe poziția a 16-a, cu doar 11 puncte.

Lyon: Lopes – Gaspar, Mammana, Diakhaby, Morel – Ghezzal, Gonalons, Tolisso, Cornet – Fekir, Lacazette; Antrenor: Bruno Genesio;

Bastia: Leca – Keita, Marange, Peybernes, Bengtsson – Coulibaly, Cahuzac, Danic – Diallo, Crivelli, Saint-Maximin; Antrenor:Francois Ciccolini.