Olăroiu, învins de liderul din Emirate și eliminat din cursa pentru titlu. Isăilă l-a bătut pe Iniesta

Cosmin Olăroiu și Sharjah, formația care îl are sub contract până în 2025, au pierdut meciul cu Al Wasl, practic ultima șansă de a mai lupta pentru titlu.

Wasl s-a impus cu 2-0 și în acest moment are 39 de puncte, cu 13 mai mult decât echipa lui Oli, care e pe locul 4 în campionat.

Pe locul doi în EAU este Al Ahli, cu 31 de puncte, iar pe locul trei Shabab, cu 30 de puncte.

Antrenorul român mai are șansa unui singur trofeu în acest sezon, Sharjah fiind calificată în sferturile de finală ale competiției.

Cosmin Olăroiu are 21 de trofee la arabi și de curând a refuzat o ofertă tentantă din Turcia, de la Trabzonspor.

Tehnicianul nu se află la prima tentativă de a reveni în fotbalul european. AEK Atena l-a ofertat în 2022, dar Olăroiu a preferat să rămână în Emiratele Arabe Unite.

Motivul pentru care Olăroiu preferă zona arabă este legat de faptul că el locuiește la Dubai, unde s-a stabilit de mai mulți ani.

Cosmin Olăroiu a părăsit România în 2007, semnând cu echipa Al-Hilal. De atunci, el a activat numai în străinătate, în zona Golfului și în China.

Isăilă i-a învins pe Iniesta și Alcacer

Tot în Emiratele Arabe Unite, Ajman, formație antrenată de Daniel Isăilă a învins Emirates, echipa la care este legitimat Andres Iniesta, fotbalistul care a adus titlul mondial Spaniei, în 2010. Ajman a câștigat cu 2-0 și este pe locul 11 în campionat, în vreme ce Emirates e pe ultimul loc. Iniesta, accidentat de mai mult timp, nu a jucat, dar titular a fost Paco Alcacer, fostul atacant al celor de la FC Barcelona și Borussia Dortmund.

Publicat: 01 03. 2024, 21:01