Haos în Olanda! Feyenoord – Ajax, întrerupt de două ori: suporterii l-au umplut de sânge pe Davy Klaassen | VIDEO

Meciul din Olanda dintre Feyenoord și Ajax a fost oprit pentru a doua oară după ce un obiect aruncat din tribună l-a umplut de sânge pe Davy Klaassen.

Davy Klaassen s-a trezit lovit de un obiect aruncat din tribună în timpul meciului dintre Feyenoord Rotterdam și Ajax Amsterdam.

Cele două rivale s-au întâlnit în faza semifinalelor Cupei Olandei, însă partida nu a durat decât 64 de minute.

Update: în cele din urmă, după calmarea spiritelor, partida a fost reluată și s-a încheiat cu victoria lui Ajax, 2-1. Știrea inițială:

Clipe de groază în Olanda! Feyenoord – Ajax, oprit după ce suporterii l-au umplut de sânge pe Davy Klaassen

În tensiunea creată pe „De Kuip” la meciul dintre Feyenoord și Ajax, spectatorii nu s-au mai stăpânit și au început să arunce cu obiecte spre teren. Unul dintre acestea l-a lovit pe Davy Klaassen, fotbalistul echipei din Amsterdam, care s-a ales cu capul spart.

Davy Klaassen a rămas pe picioare și s-a dus glonț spre arbitrul Lindhout, care a hotărât să fluiere finalul meciului după ce a văzut urmele de sânge de pe capul jucătorului.

În momentul suspendării meciului, Ajax Amsterdam se afla în avantaj, 2-1. Gruparea din capitala Olandei a deschis scorul prin Tadic, în minutul 14, Gimenez a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize, apoi chiar Davy Klaassen (min. 51) i-a readus în avantaj pe „lăncieri”.

Aceasta nu a fost prima întrerupere a meciului dintre cele două rivale. În startul partidei, la numai câteva secunde după ce s-a auzit primul fluieri, show-ul pirotehnic al suporterilor a umplut arena „De Kuip” cu fum, astfel că arbitrul s-a văzut nevoit să întrerupă partida. Jucătorii se mai vedeau cu greu la distanțe mai mari de câțiva metri, astfel că au fost nevoiți să aștepte pe gazon până când „ceața” s-a risipit.

În campionatul din Olanda, Feyenoord este pe prima poziție a clasamentului după 27 de etape, cu 64 de puncte – opt mai multe decât Ajax Amsterdam, aflată pe locul secund.

Publicat: 05 04. 2023, 23:32
Actualizat: 06 04. 2023, 06:53