O revenire cât un titlu! AZ Alkmaar și PSV au oferit un meci de infarct: oaspeții au fost conduși cu 2-0, dar au marcat de trei ori în final și sunt la un pas de titlu

PSV Eindhoven e la un pas de a câștiga campionatul după succesul obținut sâmbătă seară în deplasarea cu AZ Alkmaar. Gazdele au condus cu 2-0, dar PSV a punctat de trei ori în cinci minute, reușind să se desprindă la zece puncte de Ajax, în fruntea clasamentului.

Weghorst a deschis scorul în minutul 53, iar după alte opt minute a semnat dubla, iar lupta pentru locul secund era relansată. PSV s-a trezit din pumni și a oferit o revenire superbă la Alkmaar, pe stadionul pe care Astra a ratat calificarea în grupele Europa League în 2015. Pereiro a dat tonul „remontada-ei” în minutul 74. Venind puternic din urmă, liderul din Eredivisie a avut nevoie de mai puțin de două minute pentru a egala pe tabelă, prin Lozano. Mijlocașul trecut prin curtea lui Chelsea, Marco van Ginkel, a punctat pentru un incredibil 3-2, de la 11 metri, în minutul 79. AZ Alkmaar a încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce experimentatul Vlaar a văzut direct cartonașul roșu.

În urma acestui rezultat, PSV s-a distanțat la zece puncte de Ajax, care are însă o partidă în minus. AZ Alkmaar rămâne pe locul 3, la cinci puncte de „lăncieri”. Campioana en-titre, Feyenoord, ocupă doar poziția a patra, fiind la 11 puncte de podium. PSV a câștigat ultimul titlu în sezonul 2015/2016.

Publicat: 07 04. 2018, 22:45
Actualizat: 07 04. 2018, 22:46