Nu vă puneți cu Sevilla! După 5-1 cu Standard Liege, andaluzii au mai „distrus” un adversar. Era 6-1 în minutul 59, în deplasare

Sevilla a terminat la superlativ săptămâna începută cu victoria cu 5-1 în fața lui Standard Liege. Duminică, în etapa a cincea din La Liga, andaluzii au câștigat cu 6-2 pe terenul lui Levante, într-un meci în care conduceau cu 4-1 la pauză și 6-1 încă dim minutul 59.

Cu Ben Yedder în mare formă, francezul având nevoie de 45 de minute pentru a semna un hat-trick de senzație, Sevilla a fost egalată la unu în minutul 12, de Roger, iar gazdele au ratat un penalty, în minutul 26, prin Morales. Până la pauză se făcuse deja 4-1, iar repriza a doua a venit cu un gol al lui Andre Silva, dar și cu o reușită a lui Sarabia. În minutul 59, când Ben Yedder avea deja trei goluri și o pasă decisivă, iar Sarabia punctase o dată și oferise trei assist-uri, oaspeții au redus accelerația și nu au mai forțat.

Pe final, după ce Ben Yedder, Sarabia și Banega au luat loc pe bancă, Simon Kjaer a înscris în propria poartă și a făcut ca meciul să se termine cu scorul de 6-2.

Impresionanți la doar trei zile după ce nu i-au dat nicio șansă echipei lui Răzvan Marin, andaluzii urcă pe locul cinci în La Liga, cu șapte puncte din cinci etape, în timp ce Levante e pe 15, cu doar patru puncte.

Publicat: 23 09. 2018, 15:11
Actualizat: 23 09. 2018, 15:12