Nu e titular, dar scrie istorie. Casillas nu a mai luat gol de 11 ore în poarta Realului!

Iker Casillas a devenit primul portar din istoria lui Real Madrid care rezistă fără gol primit peste 660 de minute consecutive, după ce a închis poarta în victoria madrilenilor, scor 1-0, cu Espanyol, de marți seară

• *Precedentul record îi aparținea lui Buyo, 658 de minute fără gol primit

Nu joacă decât în Cupa Spaniei și în Liga Campionilor, dar rămâne un portar excepțional. E drept, adversarii nu au fost de calibru, însă asta nu diminuează meritele lui Iker Casillas. Portarul de 32 de ani își face treaba la fel de bine chiar și dacă e numărul secund, în spatele lui Diego Lopez, care e preferat de Ancelotti în Primera. Și nu a mai primit gol de 682 de minute, record istoric pentru Real Madrid în istoria de 112 ani a clubului.

Goalkeeperul naționalei Spaniei a bătut recordul lui Francisco Buyo – 658 de minute fără gol primit între 3 decembrie 1994 și 9 februarie 1995 – în meciul din această seară cu Espanyol, din returul sferturilor de finală ale Cupei Spaniei, după ce în tur Realul câștigase pe „Cornella-El Prat” cu 1-0. Tot 1-0 a fost și pe „Bernabeu” după ce Jese a deschis scorul în minutul 7. Însă Casillas a fost cel care a reușit să țină adversarii la distanță, cu câteva intervenții excelente. Și și-a trecut în palmares încă un record în poarta singurei echipe la care a evoluat în carieră. Cu 667 de meciuri jucate în tricoul „blanco”, San Iker se află pe locul 3 într-un top all-time, după Raul (741) și Manuel Sanchis (711).

Publicat: 29 01. 2014, 00:08
Actualizat: 29 01. 2014, 10:00