„Nu conteazã liga, când iubești echipa”. În numai doi ani au ajuns din Premier League în Liga 3, dar suporterii nu abandonează. Au traversat întregul Regat pentru ultima deplasare

Sunderland a ajuns în numai doi ani din Premier League în League One (Liga 3 în Anglia), dar suporterii susțin necondiționat echipa. Cu trei zile înaintea Crăciunului, 2.600 de suporteri au mers în deplasare, la Portsmouth, pentru meciul cu liderul campionatului. Sunderland a pierdut, scor 3-1, dar rămâne în cărți pentru promovarea în Championship (Liga 2).

Cât de departe e Portsmouth față de Sunderland? Să spunem doar că drumul durează în jur de 11 ore. Conform „The Away Fans”, Sunderland a fost susținută de 2.600 de oameni pe stadionul „Fratton Park”. Pasiunea lor nu cunoaște limite, chiar dacă Sunderland a suferit două retrogradări consecutive. Clubul Sunderland a fost fondat în 1879, iar suporterii mențin viu spiritul echipei.

A = Sunderland și B = Portsmouth.

Prima repriză de la Portsmouth a fost echilibrată, fără ocazii importante. În minutul 47, partida „s-a rupt”. Loovens a comis penalty, a încasat cartonașul roșu, iar Evans a deschis scorul pentru Portsmouth. După alte cinci minute, Curtis a marcat pentru 2-0. O’Nien a readus-o pe Sunderland în meci, cu jumătate de oră înainte de final, dar Thompson a închis tabela pentru 3-1.

În urma acestui rezultat, Sunderland rămâne pe locul 3, cu 43 de puncte. Luton ocupă locul secund, cu 47 de lungimi, iar Portsmouth s-a distanțat în frunte, având acum 51 de puncte. Sunderland are însă două meci în minus. La finalul sezonului, primele două clasate promovează direct, iar locurile 3-6 merg la baraj.

Publicat: 22 12. 2018, 18:59
Actualizat: 22 12. 2018, 19:00