„Ploaie” de goluri în Manchester City – Leicester! Meci superb în Premier League, chiar de Boxing Day! | VIDEO

Kevin De Bruyne of Manchester City celebrates scoring the opening goal Manchester City v Leicester City, Premier League, Football, Etihad Stadium, Manchester, UK - 26 Dec 2021,Image: 649441587, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 3 poze

În meciul dintre Manchester City și Leicester s-au marcat nu mai puțin de nouă goluri de Boxing Day.

Manchester City și Leicester s-au întâlnit duminică, pe Etihad Stadium, în cadrul etapei cu numărul 19 din Premier League, iar partida s-a încheiat cu scorul de 6-3.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 5, prin reușita lui De Bruyne care a deschis apetitul de gol al colegilor săi, de Boxing Day, tradiție a britanicilor existentă încă din 1958 și exprimată prin faptul că se joacă fotbal în toată Marea Britanie pe data de 26 decembrie.

„Ploaie” de goluri în Manchester City – Leicester, de Boxing Day

Mahrez a dus scorul la 2-0 în minutul 14, din penalty, iar Gundogan a majorat diferența în minutul 21.

Trupa lui Pep Guardiola a mai beneficiat de un penalty apoi, în minutul 25, pe care Sterling l-a transformat fără probleme și a stabilit rezultatul primei reprize, 4-0 pentru Manchester City.

După pauză, a urmat un recital al oaspeților. Maddisson a marcat în minutul 55, iar după doar patru minute Lookman a mai redus din diferență.

După două pase de gol, Iheanacho a înscris și el, în minutul 65, și a dus scorul la 4-3 pentru Manchester City.

Leicester nu a putut face mai mult, nu a reușit să egaleze, iar gazdele au profitat. Laporte și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 69.

Pe finalul partidei, în minutul 87, Sterling a marcat din nou, reușind astfel dubla în cadrul acestei întâlniri, și a închis jocul la scorul de 6-3 pentru Manchester City.

În urma acestui rezultat, Manchester City și-a consolidat poziția de lider în Premier League și s-a distanțat la șase puncte de Liverpool, ocupanta locului secund, care are însă cu un meci mai puțin. De cealaltă parte, Leicester ocupă locul 10, cu 22 de puncte, după 17 meciuri jucate în acest sezon din Premier League.

Publicat: 26 12. 2021, 19:55