Nimeni nu-i dădea vreo șansă la Barcelona, dar a reușit să atingă o bornă istorică. Jucătorii lui Valverde au egalat un record stabilit de mașinăria de fotbal a lui Guardiola

FC Barcelona s-a impus, sâmbătă, în deplasarea cu Eibar, scor 2-0, și a pus capăt unei serii de egaluri consecutive în campionat. În urma victoriei cu Eibar, Barcelona a ajuns la 31 de meciuri consecutive fără înfrângere în La Liga, iar Valverde a egalat recordul stabilit de Guardiola în sezonul 2010-2011. Dacă nu va ceda în partida cu Girona de pe teren propriu, Valverde îl va detrona pe tehnicianul care în prezent o antrenează pe Manchester City.

Catalanii au deschis scorul rapid în Țara Bascilor, Luis Suarez marcând după un sfert de oră de joc pentru 1-0. Messi l-a lansat superb pe uruguayan, care l-a depășit elegant pe portarul Dmitrovic și a trimis cu mult calm în plasă. Gazdele nu au stat la cutie și au încercat să dea o replică pe măsură. Orellana a nimerit bara transversală la numai patru minute de la reușita lui Suarez. În partea secundă, japonezul Inui le-a dat bătăi de cap oaspeților, dar n-a reușit în niciun rând să trimită periculos spre poarta apărată de Ter-Stegen. Jordi Alba a închis tabela în final, când bascii deja evoluau în zece oameni ca urmare a eliminării lui Orellana din minutul 66. Messi a ratat singur cu Dmitrovic, dar Alba a urmărit și a înscris pentru 2-0.

Barcelona s-a distanțat din nou la zece puncte de Ateltico Madrid, după acest succes. Trupa lui Simeone primește vizita lui Athletic Bilbao, duminică, de la 17:15. Real Madrid e la 20 de puncte de rivala FC Barcelona, dar are două jocuri în minus. Într-o altă partidă disputată sâmbătă în La Liga, FC Sevilla a învins Las Palmas, scor 2-1, și a urcat pe locul 5, cu 39 de puncte.

Publicat: 17 02. 2018, 19:19
Actualizat: 17 02. 2018, 19:21