Nebunie totală în derby-ul Andaluziei! VIDEO | Toșca, doar pe bancă în thriller-ul de pe „Ramon Sanchez-Pizjuan”, cu 4 goluri pe repriză

Un nou meci nebun în La Liga, cu Betis, echipa lui Alin Toșca, printre protagoniste. Formația de pe „Benito Villamarrin” a câștigat derby-ul Andaluziei cu FC Sevilla (5-3), după o desfășurare NEBUNĂ‚ a evenimentelor. 4 goluri pe repriză a fost rețeta cu care cele două formații și-au ținut fanii cu sufletul la gură pe durata celor 90 de minute.

Toșca a văzut de pe bancă adevărata nebunie din derby-ul Andaluziei. Spectacolul a început chiar în secunda 22, când Fabian Ruiz a deschis scorul cu un șut plasat, din marginea careului, apoi Wissam Ben Yedder a egalat, 12 minute mai târziu. Zouhair Feddal a readus-o pe Betis în avantaj în minutul 21, pentru ca Simon Kjaer să stabilească scorul final al primei reprize, 2-2, în minutul 40.

Partea secundă a partidei de pe „Ramon Sanchez-Pizjuan” a fost la fel de palpitantă. Riza Durmisi și Sergio Leon au dus-o din nou pe Betis în avantaj, în doar două minute (63, 65), pentru ca mai apoi, peste alte două minute, Clement Lenglet să readucă speranța în inimile suporterilor de la FC Sevilla. Christian Tello, fostul fotbalist al Barcelonei, a dat lovitura de grație pentru Betis, în ultimul minut la prelungirilor (90+5).

În urma rezultatului, FC Sevilla rămâne, temporar, pe locul 5 în clasament cu 29 de puncte, în timp ce Betis ocupă locul 8, cu 24 de puncte. Pentru cele două urmează confruntări în campionat cu Deportivo Alaves, respectiv Leganes, peste o săptămână.