Napoli s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei, după 1-0 pe teren propriu cu Fiorentina

Napoli a câștigat, marți, meciul de pe teren propriu cu Fiorentina, scor 1-0 (0-0), și s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei.

Jose Callejon a înscris singurul gol de pe San Paolo, în minutul 71. Spaniolul a trimis o lovitură de cap din centrul careului, după o centrare de la Marek Hamsik. Portarul Ciprian Tătărușanu a atins mingea, dar nu a putut să o respingă peste poartă. Fundașul albanez Hysaj a fost eliminat de la gazde în minutul 90, pentru cumul de cartonașe galbene. Maxi Olivera a primit cartonașul roșu la oaspeți în minutul 90+4, în urma unui incident cu un adversar.

Napoli a dominat partida, iar internaționalul român a avut mai multe intervenții foarte bune în prima repriză. Fundașul Vlad Chiricheș este în continuare accidentat și nu a făcut parte din lotul formației napoletane. Ianis Hagi a rămas pe banca de rezerve a Fiorentinei.

• Napoli: Reina – Hysaj, Maksimovic, Albiol, Strinic (Maggio 61′) – Zielinski, Diawara, Hamsik (Allan 82′) – Callejon, Pavoletti (Mertens 64′), Insigne. Antrenor: Maurizio Sarri.
  • Fiorentina: Tătărușanu – Sanchez, Tomovic, Astori – Chiesa, Badelj (Babacar 84′), Vecino, Olivera – Cristoforo (Ilicic 75′), Bernardeschi (Valero 75′) – Kalinic. Antrenor: Paulo Sousa.

În semifinalele Cupei Italiei, Napoli va întâlni învingătoarea din partida Juventus – AC Milan, care va avea loc miercuri, de la ora 21.45. Celelalte două sferturi de finală, Inter – Lazio și Cesena – AS Roma, se vor juca săptămâna viitoare.