Napoli – Juventus 0-1. Derby-ul de pe San Paolo, decis de Higuain. Patru echipe, despărțite de patru puncte în fruntea clasamentului din Serie A

Juventus Torino a câștigat derby-ul cu Napoli, 1-0 pe San Paolo, grație unui gol semnat de Gonzalo Higuain, și s-a apropiat la doar un punct de echipa lui Vlad Chiricheș.

Așteptat cu mare interes de fanii lui Napoli, care au epuizat rapid biletele pentru încleștarea cu marele dușman, derby-ul a început fără fundașul naționalei, lăsat pe bancă de MAurizio Sarri, care a preferat un cuplu de fundași centrali format din Koulibaly și Albiol. Incert înaintea meciului din cauza unei accidentări la mână, Gonzalo Higuain a fost primul și singurul care a lovit. A făcut-o în minutul 13, după o pasă a lui Dybala și o finalizae destul de ușoară cu care l-a învins pe Reina și a mai înfipt un cuțit în inima fostei echipe.

Pe finalul primei reprize, veteranul Buffon a avut două intervenții decisive în fața lui Lorenzo Insigne, iar acelea au rămas, până la sfârșit, cele mai mari oportunități ale lui Napoli.

La capătul celui de-al 44-lea meci consecutiv cu gol marcat, Juventus a plecat cu toate cele trei puncte de pe San Paolo și a strâns clasamentul din Serie A. După 15 etape, Napoli e lider, cu 38 de puncte, Juventus are 37, iar Inter 36. Pe locul patru e AS Roma, cu 34.

Publicat: 02 12. 2017, 08:52
Actualizat: 02 12. 2017, 08:53