Napoli a pierdut acasă cu AS Roma, scor 1-3. Vlad Chiricheș și Bogdan Lobonț au fost rezerve

AS Roma, echipă antrenată de Luciano Spalletti, a câștigat, sâmbătă, scor 3-1, meciul disputat în deplasare cu Napoli, în etapa a opta din prima liga a campionatului Italiei.

Golurile partidei au fost marcate de Edin Dzeko, care a reușit o dublă, în minutele 43 și 54, Mohamed Salah, în minutul 85, respectiv Kalidou Koulibaly, în minutul 58.

Internaționalul român Vlad Chiricheș, revenit după accidentare, a fost doar rezervă neutilizată la Napoli. În ciuda faptului că este refăcut, iar Nikola Maksimovic a jucat la naționala Serbiei în ambele meciuri de calificare la Campionatul Mondial din 2018, antrenorul Maurizzio Sarri a decis să nu se bazeze pe serviciile fundașului de 26 de ani. La Roma, Bogdan Lobonț a fost rezervă.

Napoli: Reina – Hysaj, Maksimovic, Koulibaly, Ghoulam – Allan, Jorginho, Hamsik (Zielinski 81′) – Callejon (El Kaddouri 76′), Gabbiadini (Mertens 57′), Insigne
AS Roma: Szczesny – Florenzi, Manolas, Fazio, Jesus (Emerson 71′) – Paredes, De Rossi – Salah, Nainggolan (El Shaarawy 79′), Perotti (Gerson 90+1′) – Dzeko

În urma acestui succes, Roma urcă pe locul doi în clasament, cu 16 puncte, în timp ce Napoli rămâne pe trei, cu 14 puncte și cu un meci mai mult disputat față de restul echipelor care se află în spate în clasament.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 15 10. 2016, 18:31
Actualizat: 15 10. 2016, 18:33