Napoli a învins-o pe Juventus la penalty-uri și a cucerit Cupa Italiei! Este primul trofeu după o pauză de cinci ani | FOTO & VIDEO

Napoli și Juventus s-au întâlnit în finala Cupei Italiei, iar după 0-0 în timpul regulamentar, napoletanii s-au impus la penalty-uri.

După un joc modest, Napoli și Juventus au ajuns la loviturile de departajare în finala Cupei Italiei.

Napoli a câștigat Cupa Italiei

Lorenzo Insigne, Matteo Politano, Nikola Maksimovic și Milik au fost cei care l-au învins pe Gianluigi Buffon. De cealaltă parte, pentru Juventus au marcat doar Leonardo Bonucci și Aaron Ramsey. Paulo Dybala și Danilo Luiz Da Silva au ratat, iar Cristiano Ronalo a rămas printre ultimii executanți, sperând că va transforma penalty-ul decisiv.

Astfel, Napoli cucerește primul trofeu după o pauză de cinci ani, după Supercupa Italiei câștigată în sezonul 2014-2015.

Este a șasea Cupă a Italiei câștigată de către Napoli, după cele din sezoanele 1961-1962, 1975-1976, 1986-1987, 2011-2012, respectiv 2013-2014.

Mai mult decât atât, cu Gennaro Gattuso (42 de ani) pe banca tehnică, Napoli ajunge la șapte partide consecutive fără înfrângere, în toate competițiile.

ECHIPELE DE START

Napoli: Meret – Di Lorenzo, Maksimovic, Koulibaly, Rui (Hysaj ’81) – Ruiz (Allan ’80), Demme, Zielinski (Elmas ’88) – Callejon (Politano ’66), Mertens (Milik ’67), Insigne
Antrenor: Gennaro Gattuso

Juventus: Buffon – Cuadrado (Ramsey ’85), Bonucci, De Ligt, Alex Sandro – Bentancur, Pjanic (Bernardeschi ’74), Matuidi – Dybala, Ronaldo, Costa (Danilo ’65)
Antrenor: Maurizio Sarri

Dries Mertens și Lorenzo Insigne și-au prelungit contractele

În Serie A, Napoli nu a avut un an prea strălucit. Ocupă locul 6 în clasament, cu 39 de puncte, la 24 puncte distanță de liderul Juventus.

Cu toate acestea, napoletanii au reușit să obțină prelungirea contractelor a doi dintre jucătorii de bază: Lorenzo Insigne (29 de ani) și Dries Mertens (33 de ani). Belgianul a semnat o nouă înțelegere, până în anul 2022.

Napoli rămâne angrenată și în Liga Campionilor, unde mai are de disputat returul cu Barcelona, din cadrul optimilor de finală. În tur, cele două formații au remizat, scor 1-1. Liga Campionilor se mută în Portugalia, acolo unde se vor disputa sferturile de finală, semifinalele și finala, în perioada 12-23 august.

Publicat: 18 06. 2020, 00:28
Actualizat: 18 06. 2020, 00:57