Napoli a câștigat fără emoții în Serie A, dar Juventus are un avans uriaș. Cum arată clasamentul

Napoli a câștigat fără probleme pe teren propriu în fața echipei clasate pe penultimul loc în Serie A, Frosinone. După victoria liderului Juventus, de vineri seară, 7 decembrie, în fața celor de la Inter, cu 1-0, a urmat și victoria napoletanilor, clasați pe poziția a doua, 4-0.

Napoli a deschis repede scorul în meciul cu Frosinone. În minutul 7, Zielinski a transformat pasa venită de la Insigne. Până la pauză, echipa gazdă și-a dublat avantajul cu reușita spectaculoasă a lui Ounas. În repriza a doua, dubla lui Milik i-a adus victoria cu 4-0 lui Napoli, iar echipa a ajuns la al 8-lea meci în Serie A fără înfrângere.

Băieții lui Ancelotti sunt la 8 puncte de primul loc, ocupat de Juventus. (n.red.: Juventus – 43 de puncte, Napoli – 35 de puncte, Inter Milano – 29 de puncte).

Vicecampioana Italiei merge cu moral bun în ultimul meci din grupele Ligii Campionilor, de marți, 11 decembrie, de la ora 22:00, cu Liverpool. Napoli este pe primul loc în grupa C cu 9 puncte, în timp ce PSG este pe locul al doilea, cu 8 puncte, urmată de Liverpool, cu 6 puncte. Ultimul loc este ocupat de Steaua Roșie Belgrad, care are 4 puncte. În ultima etapă a grupelor se va afla care dintre cele trei formații (Napoli, PSG și Liverpool) vor merge în optimile Ligii Campionilor și care va ajunge în Europa League.

Publicat: 08 12. 2018, 19:31
Actualizat: 08 12. 2018, 19:32