Mutu vrea la Euro, dar nu joacă nici în India! „Briliantul” a văzut de pe bară meciul cu echipa lui Malouda și finalul nebun, cu goluri în minutele 90+7 și 90+8

Echipa românului Adrian Mutu, Pune City, a suferit prima înfrângere în campionatul Indiei, scor 1-2, în fața celor de la Dehli Dynamos, unde evoluează francezul Florent Malouda.

• Echipa din Dehli s-a impus cu 2-1, ultimele două goluri ale partidei fiind marcate însă după 7, respectiv 8 minute de prelungiri. Gadze a făcut 2-0 în minutul 90+7, iar la faza următoare nigerianul Kalu Uche a redus din handicap, stabilind scorul final

Mutu a rămas pe banca de rezerve pe toată durata partidei, acesta fiind primul meci în care atacantul român de 36 de ani n-a jucat nici măcar un minut. În primul meci al sezonului (victoria cu Mumbai City, scor 3-1) Mutu a intrat pe parcurs,, reușind o pasă decisivă, în timp ce etapa trecută a fost titular (1-0 cu Northeast United), fiind schimbat în minutul 61 cu turcul Tuncay Sanli.

Situația nu e una care să-i convină lui Mutu, în condițiile în care acesta a declarat public că vrea să revină la națională înainte de Euro 2016, pentru a putea evolua la turneul final din Franța. Selecționerul Anghel Iordănescu a recunoscut că este dispus să-i ofere o nouă șansă „Briliantului”, dar pentru asta vârful trebuie să fie la 100% din punct de vedere fizic și să demonstreze în India că nu a uitat „gustul” golului.

Publicat: 14 10. 2015, 21:06
Actualizat: 14 10. 2015, 21:38