Mutu nu i-a impresionat pe italieni:** „E departe de cea mai bună formă”

Internaționalul român al echipei italiene Fiorentina, Adrian Mutu, a primit note modeste în presa din Italia, în urma prestației avute, miercuri, 71 de minute, în meciul retur cu Sporting Lisabona, scor 1-1, rezultat care a promovat formația sa în grupele Ligii Campionilor, după 2-2 în tur.

Site-ul fiorentinanews.com l-a notat pe Mutu cu 5,5, motivând: "A intrat puțin și rar în acțiune. Cine s-a așteptat ca Mutu să ‘lovească’ și să rezolve acest meci nu poate fi decât dezamăgit".

Aceeași notă i-a fost acordată lui Mutu și de violanews.com. "Mutu a fost departe de cea mai bună formă a sa și nu a mai găsit poarta adversă. S-a zbătut, iar fanii săi l-au aplaudat, pentru a-l încuraja în momentele dificile pentru el", notează site-ul menționat.

Tot 5,5 a primit Mutu și din partea publicațiilor La Gazetta dello Sport, La Nazione și La Repubblica.

Pe site-ul fiorentina.it se arată că media obținută de Mutu în urma notelor acordate de șapte publicații este 5,75, situându-se în partea de mijloc a clasamentului realizat cu ceilalți jucători ai Fiorentinei, la meciul de miercuri, cu Sporting Lisabona.

Agenția Ansa a scris că atacul Fiorentinei a suferit, mai ales în prima repriză (când gazdele nu au reușit nici un șut pe spațiul porții), pentru că Mutu și Gilardino nu au fost alimentați cu prea multe mingi și au fost anihilați de fundașii adverși.

Fiorentina s-a calificat, miercuri, în grupele Ligii Campionilor, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1 (în tur, 2-2), pe teren propriu, cu formația portugheză Sporting Lisabona, în play-off-ul competiției.