Mourinho respiră! „Specialul” era demis în minutul 10, când Newcastle conducea cu 2-0, dar renegații Pogba și Alexis Sanchez l-au salvat pe portughez. Final nebun pe „Old Trafford”

Manchester United a învins Newcastle, scor 3-2, în Premier League, iar postul lui Jose Mourinho pare asigurat, cel puțin pentru moment.

Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru United. Newcastle a marcat de două ori în primele zece minute, prin Kennedy și Muto. A fost pentru prima oară în istoria Prmier League când Manchester United a încasat două goluri în primele zece minute, pe teren propriu. Mourinho n-a mai rezistat și l-a sacrificat pe Bailly, care a fost schimbat cu Juan Mata, în minutul 19. United a căutat cu disperarea golul egalizator, iar băieții lui Rafa Benitez au rezistat până spre final. Totul s-a năruit pentru oaspeți în ultimele zece minute. Juan Mata a înscris în minutul 70, Martial a punctat din pasa lui Pogba în minutul 79, iar Alexis Sanchez a lovit decisiv în minutul 90.

S-a terminat 3-2, iar Manchester United obține primul succes după două etape fără victorie în Premier League. Paul Pogba a devenit astăzi jucătorul din era Mourinho care a fost implicat în cele mai multe goluri, 29. Sub comanda portughezului, Pogba a marcat 13 goluri și a livrat 16 pase decisive.

Publicat: 06 10. 2018, 21:32
Actualizat: 06 10. 2018, 22:14