Mourinho, în formă maximă înainte de Steaua: „Chiar nu sunt prost!” Specialul nu avea cum să facă o asemenea eroare :) Cum a explicat o decizie „ciudată” luată în timpul ultimului meci

Revenit la Chelsea după o pauză de cinci ani în care le-a antrenat pe Inter și Real Madrid, Jose Mourinho nu a reușit încă să găsească „cheia” pentru devensiva trupei de pe Stamfort Bridge, iar ieri a înregistrat a treia înfrângere a sezonului din Premiere League, scor 2-3, pe terenul lui Stoke.

Mourinho: „Nu sunt prost!”
Cel mai bun om al londonezilor a fost „coșmarul lui Daniel Georgievski” din partida Steaua – Chelsea 0-4, Andre Schurrle, care a reușit o dublă în poarta lui Stoke, dar nu a terminat partida pe teren. Fostul jucător al lui  Bayer Leverkusen a fost schimbat cu Eto’o în minutul 70 al partidei și, cum era de așteptat, reprezentanții presei au vrut să afle la final de la Mourinho de ce a luat această decizie surprinzătoare, în condițiile în care Schurrle fusese principalul pericol pentru poarta adversă.

Răspunsul lui Mourinho a venit înainte ca jurnalistul britanic să-și termine întrebarea și a strânit hotote de râs în sala de conferințe.

S-a accidentat! Nu sunt prost… A avut o problemă la gambă. Accidentat sau aproape accidentat, puștiul mi-a spus că nu mai poate continia„, a explicat tehnicianul lui Chelsea.

Dacă, din punct de vedere ofensiv, formația londoneză nu pare să aibă probleme, defensiva îi dă mari bătăi de cap „Specialului”. Pentru Chelsea, partida de la Stoke a fost a doua consecutivă în care a primit trei goluri, o situație cu care Jose Mourinho nu s-a confruntat în primul său mandat în Anglia.

Chelsea o va întâlni pe Steaua la Londra, pe 11 decembrie, în ultimul meci al Grupei E din Liga Campionilor.

Publicat: 08 12. 2013, 09:43
Actualizat: 08 12. 2013, 09:45